Menu
#303 - 345 WHEAT BOOM Drive, Oakville, ON L6H 7X4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Suspended
List Price:
$699,900
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 3 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Apartment |
| Dir/Cross St | TRAFALGAR RD |
Description
A modern and stylish 2 bedroom, 2 bathroom Condo in the heart of Oakville. This spacious 800 sq ft
unit has a large open-concept kitchen with centre island, tile backsplash and all appliances. The
livingroom has large windows, flooding the space with natural light and gives access to the private
balcony with it's amazing views. The Primary bedroom has a 3 pc ensuite. A second bedroom and a
second bathroom are also included in this unit, along with in-suite laundry. Close proximity to Hwy
407 and 403. Located near all amenities, including; Restaurants, Stores, Public Transit, Parks,
Hospital, and Walk In Clinics. Exclusive Parking Spot and Visitor Parking included.
Extras
Property has not yet been assessed for tax purposes. Condo corp has not yet been formed. Condo fee is $575.04 and included Common Elements, High Speed Internet and Parking.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Electric |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Main) | 2.44 X 1.47 m |
|
| Bathroom (Main) | 1.65 X 2.5 m |
|
| Bedroom 2 (Main) | 3.76 X 3.05 m | |
| Primary Bedroom (Main) | 3.05 X 3.51 m | |
| Living Room (Main) | 3.51 X 3.3 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.96 X 3.05 m |
|
Broker: CENTURY 21 FIRST CANADIAN CORP.MLS®#: W8007662
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type