Menu
#1403 - 345 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7X4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,600
Leased Price:
$2,600
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 14 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar Road And Dundas St |
Description
Brand new upgraded, CORNER 1 Bedroom + Den/1 Bathroom condo, Den has window and door perfect for an Office! Features 9 Ft Ceilings, Hardwood Floors throughout No Carpet! Open concept kitchen with s/s appliances, Granite Countertops, and Island/Breakfast Bar. Minutes away from Highways 403 & 407, Walmart, Superstore, Oakville Trafalgar Memorial Hospital & more. Available Immediately. Includes one underground parking spot.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Electric |
| Sewers | |
| Laundry Level | "In Area" |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 3.05 X 2.4 m |
|
| Bedroom (Main) | 3.2 X 3.2 m |
|
| Living Room (Main) | 5.9 X 3.6 m |
|
Broker: RIGHT AT HOME REALTYMLS®#: W8140988
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type