Menu
#B-108 - 349 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7X4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Expired
List Price:
$2,850
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 1 |
| Exterior | Brick"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar Rd. / Wheat Boom Dr. |
Description
Welcome to this brand new never-lived-in unit 2bedrooms, 2 full bathrooms with two private entrance and patios, one underground parking spot. The master bedroom with custom built walk-in closet and a private ensuite bathroom. Living and dining area have direct access to a private rear patio. Minto Oakvillage Townhomes are perfectly located with quick access to major highways, the GO station, and everyday conveniences just minutes away.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Main) | 3.12 X 2.9 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.12 X 3.2 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.68 X 3.61 m |
|
| Living Room (Main) | 3.61 X 3.05 m |
|
Broker: KELLER WILLIAMS REAL ESTATE ASSOCIATESMLS®#: W7222692
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type