Menu
#308 - 349 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7X5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
3 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,200
Leased Price:
$3,200
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | Brick"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar Rd./Wheat Boom Dr. |
Description
Be the first to occupy this pristine, brand new stacked townhome available for rent in the sought-after Minto Oakvillage Townhomes! This three bedroom townhome is situated in the heart of North Oakville, just a leisurely stroll from several shopping centres that house grocery stores, dining, LCBO, fitness, banks, and more! The main level features a living room with engineered hardwood floor and Juliet balcony, a third bedroom, powder room, and storage room. Completing this level is the contemporary kitchen complete with granite counters, a breakfast bar, and Whirlpool S/S appliances. On the second level you’ll find the spacious primary bedroom with a walk-in closet and a walk-out to a private balcony, a four-piece primary ensuite, second bedroom, four-piece main bathroom, and the added convenience of in-suite laundry. The top level houses a utility room and leads to the wonderful extra large rooftop terrace complete with a gas line, making it the perfect spot for outdoor gatherings.
Extras
The proximity to highways, as well as the GO Station, is a definite advantage. This remarkable rental opportunity features three bedrooms, 2+1 bathrooms, a sensational rooftop terrace, and an expansive living space spanning over 1,300 SF.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Utility Room (Third) | 2.46 X 2.18 m | |
| Laundry (Second) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 2 (Second) | 3.71 X 3.61 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 3.71 X 3.1 m |
|
| Other (Main) | 0.91 X 2.34 m | |
| Bedroom (Main) | 2.29 X 2.64 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.92 X 2.77 m |
|
| Living Room (Main) | 3.25 X 3.56 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W7236310
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type