Menu
#303 - 349 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7X4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
3 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$3,500
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Level | 2 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar Rd/Wheat Boom Dr |
Description
Brand New Minto Oakvillage End Corner Unit Townhouse In The Heart Of North Oakville. The Main Level Features A Contemporary Kitchen, Granite Counter Tops, Breakfast Bar, Whirlpool S/S Appliances, Open Concept Living & Dining Room And Juliet Balcony. The Second Level Features Two Bedrooms, A Primary Featuring A 4 Piece Ensuite, A Second Bedroom & A 4 Piece Main Bathroom. The Third Floor Features A Utility Room & Access To A Roof Top Terrace With BBQ Provisions Making It The Perfect Spot For Outdoor Gatherings. Above All The Unit Offers TWO Exclusive Parking Spaces. Conveniently Located Near Shopping, Banks, Grocery Stores, Restaurants, Transportation, Places of Worship & Schools.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Other |
| Phys Hdcap-Equip | Yes |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Utility Room (Third) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 2 (Second) | 3.06 X 2.74 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 3.17 X 4.07 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.07 X 3.84 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.07 X 6.16 m |
|
| Living Room (Main) | 3.07 X 6.16 m |
|
Broker: CENTURY 21 PEOPLE`S CHOICE REALTY INC.MLS®#: W7259420
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type