Menu
#315 - 349 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7X5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,200
Leased Price:
$3,200
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 1 |
| Exterior | "Aluminum Siding" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar Rd & Wheat Boom Dr |
Description
Brand New Minto Oakvillage 2 Story Townhouse In The Heart Of North Oakville. The Main Level Features A Contemporary Kitchen, Granite Counter Tops, Breakfast Bar, Whirlpool S/S Appliances, Open Concept Living & Dining Room. The Second Level Features Two Bedrooms, A Primary Featuring A 4 Piece Ensuite, A Second Bedroom & A 4 Piece Main Bathroom. The Third Floor Features A Utility Room & Access To A Roof Top Terrace With BBQ Provisions
Extras
Brand New Appliances Including Fridge, Stove, Dishwasher, Microwave. White Washer, Dryer. 1 Underground ParkingDetails
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Baseboard |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Second) | 3.06 X 2.74 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 3.17 X 4.07 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.07 X 3.84 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.07 X 6.16 m |
|
| Living Room (Main) | 3.07 X 6.16 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE SIGNATURE REALTYMLS®#: W7270124
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type