Menu
#213 - 349 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7X4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Expired
List Price:
$2,800
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | Main |
| Exterior | BrickConcrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar Rd. / Wheat Boom Dr |
Description
Bright & spacious, brand new never lived in 1022 sq.ft. 2 Bedroom **backing onto ravine** located at Minto Oakvillage Townhome. Discover the epitome of luxury living in our meticulously crafted 2-bedroom, 1-bath unit, boasting high-end finishes. Immerse yourself in the allure of an open-concept layout, a modern kitchen that exudes opulence, and a bathroom reminiscent of a spa retreat. Enjoy the convenience of underground parking, ensuite laundry, and much more. Outside, nature beckons with nearby walking and hiking trails, connecting you to the great outdoors. The location at North Oak couldn't be more ideal, with easy access to highways and the Oakville GO Station, while downtown Oakville is a mere stone's throw away.One parking and Internet included
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Living Room (Main) | 6.7 X 3.65 m |
|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Main) | 3.09 X 3.04 m |
|
| Bedroom (Main) | 5.59 X 3.04 m |
|
| Kitchen (Main) | 1.37 X 2.34 m |
|
Broker: RIGHT AT HOME REALTYMLS®#: W7324034
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type