Menu
#224 - 349 Wheat Boom Drive, Oakville, ON L6H 7X4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,700
Leased Price:
$2,700
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | Brick"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar Rd. / Wheat Boom Dr. |
Description
Welcome to a brand-new MINTO suite in the heart of North Oakville! This stylish 2-bedroom, 1-bath residence boasts contemporary design with engineered laminate flooring throughout, a modern kitchen featuring granite countertops and top of the line Whirlpool appliances, and ample storage space. Situated in a prime location, this suite offers convenience at every turn. With easy access to highways, public transit, shopping centers, and restaurants, you'll find all your daily needs just moments away. Embrace the comfort and convenience of this new MINTO suite in a vibrant North Oakville community.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Main) | 3.12 X 3.05 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.66 X 3.12 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.38 X 3.1 m |
|
| Living Room (Main) | 6.71 X 3.73 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W8125446
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type