Menu
#312 - 3200 William Colston Avenue, Oakville, ON L6H 7C2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$599,990
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 3 |
| Exterior | Concrete"Metal/Steel Siding" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar Rd & Dundas St |
Description
Assignment Sale: Upper West Side Condos Is A Dynamic New Addition To The Trafalgar Streetscape. The Main Entrance's Striking Design, Rich Materials & Extensive Use Of Glass Introduces Residents And Their Guests To A Truly Immersive Experience - Whether Coming Or Going! With 9Ft Ceilings, The Unit Is South Facing To Get Lots Of Sunlight.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Other |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | Rural Oakville |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | South West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Ground) | 2.23 X 2.13 m |
|
| Primary Bedroom (Ground) | 3.05 X 3.66 m |
|
| Kitchen (Ground) | 3.08 X 2.53 m |
|
| Dining Room (Ground) | 5.27 X 3.35 m |
|
| Living Room (Ground) | 5.27 X 3.35 m |
|
Broker: IPRO REALTY LTD., BROKERAGEMLS®#: W6020597
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type