Menu
#403 - 3200 William Colston Avenue, Oakville, ON L6H 7W6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,250
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 4 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar Rd/Dundas Street |
Description
Welcome to this Brand 1 Bed, 1 bath unit in the Prestigious Upper west side condos building in Oakville at the corner of Trafalgar Road & Dundas street. This unit has been appointed W/ Quartz counter Tops And subways style tile Backsplash in the kitchen, wide plank laminated Flooring. Throughout the living room and bedroom, 4 PC bath. In suite laundry is neatly ticked into a closet just off the kitchen. 1 parking space available and locker unit for extra storage are included. Public Transit is right outside your door. Great shopping, Restaurants. Sheridan college located down Trafalgar Rd. Oversized open Balcony and lots of sunlight.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 0 X 0 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE FLOWER CITY REALTYMLS®#: W8174434
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type