Menu
3220 William Coltson Avenue 314, Oakville, ON L6H 7X9



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$549,900
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 3 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $3,205 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas Street East AND Trafalgar Road |
Description
Exceptional opportunity at Upper West Side Condos 2 by Branthaven, located in one of Oakville's most desirable newer communities. This corner suite offering almost 850 square feet of well-designed living space features wide plank laminate flooring, and a bright living room open to the well-appointed kitchen featuring white cabinetry, quartz countertops, Whirlpool stainless steel appliances, island with breakfast bar, and a walkout to an expansive wrap-around balcony. The primary bedroom includes a three-piece ensuite, while the second bedroom has convenient access to the luxurious four-piece bathroom. Additional highlights include in-suite laundry with a full-size washer and dryer, one underground parking space, and a dedicated storage locker for added convenience. Residents enjoy an impressive array of amenities, including a concierge, a modern main floor lounge, party room, state-of-the-art fitness centre, yoga studio, rooftop terrace, bicycle storage, and more. Ideally situated close to shopping centres, dining, schools, parks, trails, Sheridan College, hospital, and essential amenities. Ideal for commuters with easy access to public transit, major highways, and the GO Train. Experience the perfect blend of modern living, comfort, and luxury amenities at Upper West Side Condos 2.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | North West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m | |
| Bathroom (Main) | 1.5 X 2.44 m |
|
| Bedroom 2 (Main) | 3.07 X 4.14 m |
|
| Bathroom (Main) | 1.5 X 2.51 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.23 X 3.99 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.64 X 3.78 m |
|
| Living Room (Main) | 2.74 X 3.78 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W13117838
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type