Menu
3220 WILLIAM COLTSON Avenue 1601, Oakville, ON L6H 7W6



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,550
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 16 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas and Trafalgar |
Description
Stunning 2-Bedroom Unit Loaded with lots of Upgrades. Featuring Southeast Clear exposure with views of Lake Ontario and Oakville Downtown Skyline, Natural Light, 9ft ceilings and Hardwood Flooring Throughout, Upgraded kitchen w/Upgraded Under Cabinet Valance Lights, Custom Island, Quartz Countertop, cooktop, S/S Appliances, & Potlights, Smart Home System Included for the rest of the year, Proximity to Public Transit, Shopping, Restaurants, Sheridan College, Easy Access to 403 & 407,
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Other |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Kitchen (Main) | 3.41 X 2.32 m |
|
| Living Room (Main) | 3.38 X 4.15 m |
|
| Bedroom 2 (Main) | 3.05 X 2.93 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 2.8 X 3.14 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE CERTIFIED REALTYMLS®#: W13133268
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type