Menu
#1013 - 3200 WILLIAM COLTSON Avenue, Oakville, ON L6H 7C2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,600
Leased Price:
$2,500
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 10 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | TRAFALGAR AND DUNDAS |
Description
Discover your Perfect oasis in the Heart of Oakville. The Bright and Airy Living Space with its 9 Feet High Ceilings and Huge Floor-to-Ceiling Windows. Two Parking Spots and Locker 1 Bedroom Suite (620 sq.ft.). State of the Art Security and Suite Controls Including Keyless Access, Video Intercom, Smart Wireless Climate Controls. Large Balcony for Entertaining. Modern Finishes and Open Concept Layout. Stainless Steel Built-in Appliances & Laminate Throughout. Perfectly Located in a Prime Location Near Major Retail Stores (Walmart, Costco, Superstore, Canadian Tire, etc.), Sheridan College, Oakville Hospital, Minutes to Both 403/407, etc. Don't Miss This Opportunity, be the First to Live in This Gem.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 365 X 3.05 m |
|
| Living Room (Main) | 4.27 X 3.35 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.27 X 335 m |
|
Broker: HOMELIFE/RESPONSE REALTY INC.MLS®#: W6818812
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type