Menu
#703 - 3200 William Coltson Avenue, Oakville, ON L6H 7W6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,500
Leased Price:
$2,500
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 7 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & Trafalgar |
Description
Brand New Luxury Condominium, 1 Bedroom, 1 Bathroom, Located High on 7th Floor, State Of The Art Building Equipped With Keyless Entry Digital Locks With Fob Access And Smart Connect System. Incredible Amenities Include Fitness Room, Meeting Room, Concierge, Co-working Space, Entertainment Lounge, Visitor Parking And More! Located Close To Grocery Stores, Hospital, GO Transit, And Highways 407/401/403. Short Drive to Sheridan College And More. Don't Miss Out!
Extras
Brand New S/S Appliances: Fridge, Stove, B/I Microwave Oven With Vent, Dishwasher. Brand New Washer & Dryer. One Parking & One Locker.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Flat) | 3.65 X 3.05 m |
|
| Dining Room (Flat) | 4.27 X 3.18 m |
|
| Living Room (Flat) | 4.27 X 3.18 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.96 X 3.18 m |
|
Broker: BLUE ROSE REALTY INC.MLS®#: W7243192
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type