Menu
#711 - 3200 William Coltson Avenue, Oakville, ON L6H 7W6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,600
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 07 |
| Exterior | ConcreteOther |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & Trafalgar |
Description
Introducing Upper West Side Condos. This Brand New, Gorgeous 1 + Den Features A Spacious, Open-Concept Living Room With a Walk Out to the Balcony & Kitchen With Stainless Steel Appliances, a Brightly Lit Layout, Ensuite Laundry . Luxurious Amenities include; Concierge, Entertainment Kitchen, Deluxe Party Room, Elevated Rooftop Terrace, Fitness & Yoga Studio, 24hr Security, Spacious Work-From-Home Area, and More! Don't Pass Up This Opportunity At One Of Oakville's Highest Demanding Communities!
Extras
SS Fridge, Stove, Dishwasher, B/I Microwave, Washer & DryerDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 2.1 X 2.2 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.7 X 3 m |
|
| Living Room (Flat) | 5.2 X 3.3 m |
|
| Kitchen (Flat) | 2.5 X 3.3 m |
|
Broker: BONNATERA REALTYMLS®#: W7306502
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type