Menu
#728 - 3200 William Coltson Avenue, Oakville, ON L6H 7W6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Expired
List Price:
$759,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 7 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas and Trafalgar |
Description
Discover Your Perfect Oasis In The Heart Of Oakville With This Stunning Brand New 2 Bedroom 2 Washroom Condo Unit at Upper West Side Condos. Offering over 800 sq.ft. of functional interior living space, this condo presents a balance of comfort and sophistication.Stainless Steel Kitchen Application with Multiple Upgrades ($20K Value) Throughout Unit . Whether entertaining guests or enjoying time with your family, the state-of-the-art kitchen and spacious living room provide an inviting space. Bright and spacious rooms both benefiting from individual bathroom and plenty of storage space, offering you convenience and privacy.Building Include High-Tech Amenities, Virtual Concierge, 24 Hour Security, Smart Lock, Fitness Centre, Upscale Party Room, Entertainment Lounge, yoga studio, pet wash station and Landscaped Rooftop Terrace.Walk To Grocery store, Retail, LCBO, Restaurant, Parks & Shopping Amenities. Hospital, 407, 403, Sheridan College, Public Transit nearby.
Extras
***1 Parking Spot& 1 Locker Included*** S/S Fridge, S/S Stove, B/I Dishwasher, Washer And Dryer.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Flat) | 3.1 X 2.97 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.05 X 3.1 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.75 X 3.28 m |
|
| Living Room (Flat) | 5 X 3.35 m |
|
| Dining Room (Flat) | 5 X 3.35 m |
|
Broker: BAY STREET GROUP INC.MLS®#: W7388770
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type