Menu
#1407 - 3200 William Coltson Avenue, Oakville, ON L6H 7W6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$948,888
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 14 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar and Dundas |
Description
Gorgeous, East Facing, Top Floor “Upper West Side”! New, Never Lived-In Unit With 2 Bedroom + Den + Huge Balcony, Offering Modern Luxury, Convenience And Stunning Unobstructed Views As Far As Lake Ontario And Cn Tower! Inside Immediately Feel The Welcoming Balance Of Comfort And Sophistication With Plenty Of Natural Light! Ready To Move-In, Apprx. 1050 Sqft Suite With Huge East Facing Balcony! Featuring Modern Finishes Thru-Out; In Suite Touch Pad, 10’ C’lings, Laminate Floors And Quartz Countertops. The Kitchen Includes Full-Size Stainless-Steel Appliances, Custom B/Splash And Centre Island. Warm, Inviting Liv/Dining Rm Combo & Open Concept Den. Comfortable And Spacious Primary Bedroom With Walk-In Closet, 3 Piece Ensuite With Stand-Up Walk-In Shower & Glass Enclosure. 2nd Well Sized Bedroom, 4 Pc Bath And Spacious Laundry Room. *One Parking Space & One Locker*. Short Drive To Shopping, Hwys 403/401/407/Qew, Go Transit Bus Station, Hospital & Sheridan College.
Extras
Geothermal System (Heating & Cooling), Secure Parcel Manag. Solution, Smart Connect System, Digital Lock, Keyless Entry & Fob Access. Amenities: Pet Wash Station, Party/Meeting Room, Fitness Centre, Rooftop Barbecue Terrace.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Heat Pump |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Ground Source |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Laundry (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Den (Flat) | 2.45 X 1.75 m |
|
| Bedroom 2 (Flat) | 3.1 X 3 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.9 X 3.55 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.8 X 2.7 m |
|
| Dining Room (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.85 X 3.5 m |
|
| Foyer (Flat) | 4.5 X 1.6 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REALTY CENTREMLS®#: W8028664
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type