Menu
#1105 - 3200 William Coltson Avenue, Oakville, ON L6H 7W6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,300
Leased Price:
$2,200
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 11 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar/Dundas |
Description
Welcome to the Upper West Side sophisticated Condo with stunning one-bedroom, one-bathroom apartment situated in Oakville's premier neighborhood. Boasting an impressive 620 square feet of living space and featuring 9-foot ceilings. Complete with stainless steel appliances and a modern bathroom adorned with high-quality finished. Conveniently located in Oakville, it is within walking distance to grocery stores, retail outlets, and other amenities. Additionally, its proximity to the Hospital, Highways 407 and 403, Sheridan College, as well as popular destinations like Longo's Superstore, Walmart, and Restaurants, makes it an ideal choice for modern living+Free high speed internet
Extras
Free high speed internet.Fridge, Stove, Dishwasher, Washer and Dryer.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Flat) | 3.65 X 3.05 m |
|
| Living Room (Flat) | 4.27 X 3.35 m |
|
| Dining Room (Flat) | 4.27 X 3.35 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.96 X 3.18 m |
|
Broker: BAY STREET GROUP INC.MLS®#: W8158136
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type