Menu
#409 - 3220 William Coltson Avenue, Oakville, ON L6H 7X9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,400
Leased Price:
$2,400
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 4 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar & Dundas |
Description
From the Builder, Brand New Never Lived In ! One Bedroom + Den (Den can be used as an office or kids bedroom) available for lease with Free Internet along with One Parking & One Locker near Trafalgar and Dundas in prestigious location of Oakville, Spacious and Sun-filled Unit with laminate floors throughout and 9 ft ceiling, Luxury living with state of the art touch system technology, keyless Entry, Kitchen with Stainless Steel Appliances & Quartz Countertops, Walkout to 45 sqft Balcony facing Unobstructed Greenbelt. Good Sized Bedroom with large Window and Large Closet, Walking Distance to Grocery :Longo's, Superstore, Walmart; LCBO, Restaurants , Schools, Transit, Minutes to Sheridan College, GO Station,403 & 407.Ensuite Laundry, Luxurious Indoor amenities include a social lounge, party room with Entertainment Kitchen, Media Lounge, Fitness, Yoga and movement Studio, Rooftop terrace, indoor Bicycle Storage rooms, Pet Wash station, and much more.
Extras
Stainless Steel Appliances, Stove, B/I Microwave, Dishwasher, Washer & Dryer, Existing Window Coverings, All Lights.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Heat Pump |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Ground Source |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 2.35 X 2.35 m |
|
| Bedroom (Main) | 3.05 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.8 X 2.6 m |
|
| Living Room (Main) | 3.9 X 3.08 m |
|
Broker: EXP REALTYMLS®#: W8113596
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type