Menu
#524 - 3220 William Coltson Avenue, Oakville, ON L6H 7W6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,190
Leased Price:
$2,190
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 5 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St & Trafalgar |
Description
Never lived in 1-bedroom, 1-bath condo with Big Balcony in the fancy Upper West Side building. It has a big and cozy living area with nice laminate floors. The bathroom has a cool modern design with stylish tiles around the tub. The kitchen is modern too, with stainless steel appliances, quartz countertops, and a pretty white subway tile backsplash. There's a laundry area hidden in a closet near the kitchen. The new building has high-tech stuff like a digital lock with key fob access. It also has cool features like a geothermal system and a secure package system. The condo has great amenities, including a chill-out lounge, a party room with a kitchen, a yoga studio, a rooftop terrace, and even a pet wash station!
Extras
Brand New S/S Appliances: Fridge, Stove, B/I Microwave Oven With Vent, Dishwasher. Brand New Washer & Dryer. All Light Fixtures. One Parking & One Locker.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Main) | 3.04 X 2.92 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.5 X 3.2 m |
|
| Living Room (Main) | 4.51 X 3.35 m |
|
Broker: 99HOMES REALTY INC.MLS®#: W8165780
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type