Menu
#621 - 3220 William Coltson Avenue, Oakville, ON L6H 7C2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,200
Leased Price:
$2,300
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 6 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St & Trafalgar Rd |
Description
Welcome to Upper West Side Phase 2! This sophisticated and spacious unit features a modern 1-bedroom layout complete with modern features including stainless steel appliances, granite countertops, and laminate flooring. Enjoy soaring 9-foot ceiling, a breakfast island, large windows, and ensuite laundry. The unit comes with 1 parking and 1 locker.The building offers top-notch amenities including a virtual concierge, 24/7 security, and smart building access with a digital lock and fob entry. Located in prime rural Oakville, enjoy the convenience of grocery stores, retail shops, banks, LCBO and other amenities. Closer to 407/403/QEW, hospital, Sheridan College and more!
Extras
S/S Fridge, S/S Stove, Dishwasher, Washer, Dryer, Electric Light Fixtures. Building Including Concierge, Exercise Room, Party/Meeting RoomDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Main) | 3.41 X 3.1 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.26 X 3 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.26 X 3.35 m |
|
| Living Room (Main) | 3.26 X 3.35 m |
|
Broker: REXIG REALTY INVESTMENT GROUP LTD.MLS®#: W8253802
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type