Menu
#606 - 3220 William Coltson Avenue, Oakville, ON L6H 7X9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,450
Leased Price:
$2,450
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 6 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar Rd. / North of Dundas St. |
Description
Welcome to a brand new Upper West Side 2 condo! This corner unit offers 1 bedroom + den with stunning South East views, bathing the space in natural light throughout the day. With nearly 800 sq.ft. of living space, a thoughtfully designed layou seamlessly blends style and functionality. 9 ft ceilings, large windows and two balconies showcase panoramic vistas. Sleek wide plank laminate flooring spans the entire unit, complementing the modern aesthetic. The contemporary white kitchen features quartz countertops, custom backsplash, stainless steel appliances, including a full-size front load washer and dryer. Included with this unit is an underground parking spot and a large locker. Residents will enjoy access to world-class amenities, including 3 party rooms for hosting gatherings, a state-of-the-art gym for staying active, and a social lounge for relaxation and mingling with neighbors. Experience urban living at its finest in this exceptional condo, where luxury, convenience, and comfort converge seamlessly.
Extras
1 underground parking spot P3 / #3003, 1 locker: P2/ #223Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | South East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 3.25 X 2.13 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.66 X 3.05 m |
|
| Living Room (Flat) | 4.17 X 3.43 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.89 X 2.44 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W8288678
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type