Menu
#802 - 3006 William Cutmore Boulevard, Oakville, ON L6H 7W8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$698,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 8 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $1 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas / Ninth Line |
Description
This is an Assignment Sale. 1BED+DEN (571 sqft) + TERRACE (124 sqft) + Contemporary Island Kitchen with seating area +1 Parking + 1 Storage Locker Included + Window coverings + Kitchen luxury package. Brand New Clockwork Phase 2 Development in Exclusive Oakville area! Mattamy Hub Smart Home Package (Digital Keyless Entry, Ecobee Smart Programmable Thermostat, Facial Recognition Lobby Entry Phone, Automated Parcel Delivery Notifications, Automated Underground Garage Entry, Community Messaging Through a Mobile App), 9'Ceilings Throughout as Per Plan, Stone Product Composite Flooring Throughout (Excluding Tiled Areas as Per Plan), Granite Kitchen Countertop, Granite Countertop in Primary Bathroom. Close to Schools, Trafalgar, Mississauga, Sheridan College and Parks. Condo fees are approximate.
Extras
Assignment Fees Will Be Paid By Assignor.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | North East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 8 X 5.1 m | |
| Bedroom (Flat) | 9 X 9 m |
|
| Kitchen (Flat) | 10 X 11 m |
|
| Living Room (Flat) | 10 X 12 m |
Broker: EXP REALTYMLS®#: W7291686
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type