Menu
#307 - 3006 William Cutmore Boulevard, Oakville, ON L6H 7W8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$715,378
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 3 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & Ninth Line |
Description
Welcome to Clockwork 2, the second phase of the enviable Clockwork at Upper Joshua Creek Community by Mattamy Homes! Live in a prime location in Oakville, at the border of Mississauga, where ultimate convenience exists between both cities. Only 7.5% deposit to own! 1 parking, 1 locker and limited-time $70,000 credit included in listing price! Speak to L/A for more Details!
Extras
Communal Plaza, North & South lobby entrances. Rooftop terrace with BBQs & Breathtaking views of the lake and the niagara escarpment. Well equipped fitness studio with the convenience of an adjacent Yoga/movement room & More!Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Heat Pump |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Other |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: MILBORNE REAL ESTATE INC.MLS®#: W7292816
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type