Menu
3052 William Cutmore Boulevard, Oakville, ON L6H 7W9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
4parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,329,179
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 13.75 x 27.4 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Full |
| Dir/Cross St | Dundas & William Cutmore Blvd |
Description
Stunning 4 Bed PLUS DEN with 3.5 bath home facing a park in one of the most desired communities of Upper Joshua Creek. This 3,728 sq.ft. home features soaring 10' ceiling on ground, 9' on 2nd. Smooth ceilings throughout. Kitchen with stacked cabinets, quartz counters, large island, pot lights, and pantry with an abundance of storage. The great room features a lovely fireplace with built-ins. Beautiful light hardwood throughout. 2nd floor has a large family room with sliding doors leading to a balcony that overlooks a park. The primary bedroom offers 2 walk-in closets with a 5 pc. ensuite with a frameless glass shower and a free-standing tub. Laundry and a walk-in pantry conveniently located on the 2nd floor. Close to the 403 and major shopping. School is currently being built in the community. Taxes not yet assessed.
Extras
Included upgrades: SS fridge, stove, dishwasher, raised basement ceiling with finished lower landing, 10' main, 9' 2nd, smooth ceilings throughout, hardwood throughout, main floor potlights, side door entry, upgraded kitchen cabinetsDetails
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Heat Pump |
| A/C | Other |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Family Room (Second) | 5.49 X 4.11 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 5.38 X 3.35 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.17 X 3.66 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.35 X 3.35 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.57 X 4.67 m |
|
| Living Room (Ground) | 3.25 X 4.22 m |
|
| Dining Room (Ground) | 4.06 X 4.57 m |
|
| Kitchen (Ground) | 3.05 X 4.72 m |
|
| Breakfast (Ground) | 5.64 X 3.66 m |
|
| Great Room (Ground) | 5.49 X 4.57 m |
|
Broker: NORMAN HILL REALTY INC.MLS®#: W7043202
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type