Menu
3083 William Cutmore Boulevard, Oakville, ON L6H 3S2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
Expired
List Price:
$1,349,900
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 25.5 x 61.0 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $4,760 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St E & William Cutmore |
Description
A stylish and modern Freehold 3-storey End Unit townhouse with 4 bedrooms, 3 bathrooms with 2 car garage. Open concept home with a gorgeous private roof top terrace a high demanded newly developed neighborhood, mins away from QEW/403/407 and all of your shopping, dining and entertaining needs.
Extras
Freehold, no road fee, end unit, 2 garage, rooftop patio.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Ground) | 3.5 X 3.05 m | |
| Bedroom 3 (Third) | 2.86 X 3.08 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.86 X 3.78 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.2 X 3.9 m |
|
| Living Room (Second) | 5.79 X 3.35 m | |
| Dining Room (Second) | 5.79 X 3.35 m | |
| Kitchen (Second) | 3.47 X 3 m |
|
| Breakfast (Second) | 2.43 X 2.74 m |
|
| Family Room (Second) | 3.35 X 3.41 m |
|
Broker: CITYSCAPE REAL ESTATE LTD.MLS®#: W7310836
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type