Menu
3109 William Rose Way, Oakville, ON L6H 7H5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
5 bath
4parking
sqft *
Leased
List Price:
$6,000
Leased Price:
$6,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 46.0 x 93.0 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Full |
| Dir/Cross St | Dundas / 8th Line |
Description
Exceptional Executive Customized Four Bedroom Home In East Oakville, $$$ Spent On Modern Gourmet Kitchen With New Appliances And Breakfast Bar., Formal Living & Dining Rooms With Hardwood Floors. Cozy Family Room With Gas Fireplace, The Four Bedrooms Have Full Bathroom Ensuite And Walkin Clothes Closets. Beautiful Home Great Location Near Dundas And Trafalgar Rd. Enjoy.
Extras
Use Of Fridge, Stove, Washer, Dryer, All Light Fixtures, Window Coverings, Central Air Garage Door Opener, Built-In DishwasherDetails
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Second) | 2.44 X 1.85 m |
|
| Recreation (Lower) | 6.01 X 12.01 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 4.31 X 3.92 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 5.36 X 5.52 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.29 X 3.82 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.81 X 5.52 m |
|
| Family Room (Main) | 5.31 X 4.02 m |
|
| Kitchen (Main) | 7.41 X 4.01 m |
|
| Living Room (Main) | 4.31 X 4.08 m |
|
| Living Room (Main) | 4.33 X 3.33 m |
|
Broker: RE/MAX REAL ESTATE CENTRE INC.MLS®#: W7388904
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type