Menu
3133 William Rose Way, Oakville, ON L6H 0T1



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
5 bed
4 bath
4parking
sqft *
Terminated
List Price:
$6,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 67.0 x 118.0 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | FullUnfinished |
| Dir/Cross St | Dundas/8th Line |
Description
Newly Built Stunning Over 3600 Sqft Fabulous 5 Large Bedrooms & Separate Large Office. Main Floor 10'', 2nd Floor & Bsmt 9' Celling. Brand New Quartz Countertops In All Baths, Open-Concept Huge Quartz Top Island, 24 X 24 Porcelain Tiles, Upgraded Hardwood Floor On Main To 2nd Hallway. California Shutters, Pot Lights. Large Master Bedrm With 5Pc Ensuite W/ Extra-Large Walk-In Closet, Fenced Oversized Backyard. Park-side Premium Lot. Close To Upper Town Core, Shopping Centre, Sheridan College & UTM. Easy Access 403/Qew/Hwy407/Go Station.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | No |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Second) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 5 (Second) | 4.21 X 3.96 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 4.87 X 3.9 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 5.56 X 3.81 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.88 X 3.51 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.66 X 4.15 m |
|
| Library (Main) | 3.66 X 3.05 m |
|
| Family Room (Main) | 5.36 X 3.99 m |
|
| Breakfast (Main) | 4.02 X 3.54 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.02 X 3.78 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.57 X 4.02 m |
|
| Living Room (Main) | 3.84 X 3.35 m |
|
Broker: AIMHOME REALTY INC.MLS®#: W8116842
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type