Menu
33 Bridgewater Road, Oakville, ON L6H 6G8



Login Required
Real estate boards require you to create an account to view sold listing.
to see all the details .
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
Sold
List Price:
$1,099,000
Sold Price:
$1,250,000
Sold in Apr 2024
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Semi-Detached |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 25.0 x 96.0 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $4,920 |
| Basement | FinishedFull |
| Dir/Cross St | Sixth Line & Bridgewater Rd |
Description
Stunning freehold semi-detached home in the heart of Oakville. This three-story residence boasts hardwood floors and tiles, smooth ceiling W/ pot lights at the main level, and picture windows offering views of the surrounding parks. Open concept kitchen, granite counters, S/S appliances, combined W/ family room. The dining room's cathedral ceiling adds a touch of elegance. Three spacious brs, each W/ an ensuite bathroom, a blend of luxury and practicality. The primary bedroom on the third floor features a cathedral ceiling, he&she W/I closets, a den and access to a big balcony. Detached two-car garage, and a professionally landscaped backyard. A stone-throwaway distance from the Community center, Sheridan College, schools, shops, parks, and trails, with easy access to Hwys for a smooth commute. Potential to be a bsmt apartment with extra income. This executive home offers lots of convenience and potential. Don't Miss It!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Detached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Basement) | 6.1 X 4.47 m |
|
| Recreation (Basement) | 7.52 X 5.64 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 7.9 X 3.91 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 5.16 X 4.37 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.85 X 3.71 m |
|
| Family Room (Main) | 4.06 X 3 m |
|
| Kitchen (Main) | 6.12 X 3.58 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.83 X 2.95 m |
|
| Living Room (Main) | 4.88 X 3.84 m |
|
Broker: SMART SOLD REALTYMLS®#: W8156936
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type