Menu
39 Bridgewater Road, Oakville, ON L6H 6G9



Login Required
Real estate boards require you to create an account to view sold listing.
to see all the details .
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
Sold
List Price:
$1,089,000
Sold Price:
$1,250,000
Sold in Mar 2024
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 18.04 x 94.51 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $4,106 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Sixth Line & River Oaks Blvd |
Description
Stunning Executive Townhome In The Fabulous River Oaks Community. 2,073 Sq Ft (Per Builder), 700 Sq Ft+ Bsmt. Gleaming Hardwood Floors On Two Levels. Granite Countertops In A Large Eat-In Kitchen. Laundry On 2nd Floor, Master Has 4Pc Ensuite, Spacious Family Rm Has Walkout To Balcony, Private Courtyard, Safe And Quiet Neighbourhood Adj. To Walk Path/Bike Path Fronts Onto Greenbelt Which Connects To River Oaks Park And More. Tons Of Recent Upgrades: Washers, Dryer, Fridge 2022. Stove, Dishwasher 2023. Water Tank 2023 Own. 9 Ft Smooth Ceilings. Water Filter System In Kitchen. Bsmt 2021.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Detached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Office (Third) | 2.51 X 3.45 m |
|
| Bedroom 4 (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Family Room (Third) | 6.48 X 5.23 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 2.67 X 3.35 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 2.36 X 4.12 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 3.15 X 3.99 m |
|
| Kitchen (Ground) | 2.72 X 5.61 m |
|
| Dining Room (Ground) | 3.35 X 3.23 m |
|
| Living Room (Ground) | 3.04 X 4.13 m |
|
| Recreation (Basement) | 0 X 0 m |
|
Broker: SUTTON GROUP REALTY SYSTEMS INC.MLS®#: W8164308
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type