Menu
333 Callaghan Crescent, Oakville, ON L6H 5H7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
5 bed
3 bath
5parking
sqft *
Leased
List Price:
$5,250
Leased Price:
$5,250
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 5 |
| Lot Size | 53.03 x 109.78 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | FullUnfinished |
| Dir/Cross St | River Glen/Towne/Callaghan |
Description
An exceptional rental opportunity awaits in the highly sought-after River Oaks community! This exquisite executive home with five bedrooms sits on a peaceful, family-oriented street surrounded by picturesque parks and walking trails, promising a living experience beyond compare. Meticulously designed for family life, the main floor boasts formal living and dining spaces, a practical den/home office, family room graced with hardwood flooring and a gas fireplace, and a strikingly modern kitchen complete with high-gloss white cabinetry, granite countertops, stainless steel appliances, a central island, porcelain tile floor, and a sunlit breakfast area leading to the patio. The impressive primary bedroom flaunts a double-door entrance, a distinctive raised sitting area with a cozy window seat, a well-appointed walk-in closet with built-in storage, and a luxurious five-piece ensuite featuring double sinks, frameless glass shower, freestanding bathtub, and exquisite porcelain tile flooring.
Extras
The professionally landscaped back yard showcases an interlock patio, stunning gardens, cedars, garden shed, and a play structure. Enjoy close proximity to various schools, community centre, shopping, highways, and all essential amenities.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 5 (Second) | 4.5 X 3.45 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 4.83 X 3.45 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.04 X 3.56 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 5.03 X 3.61 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.08 X 10.92 m |
|
| Family Room (Main) | 5.87 X 3.63 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.61 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.61 X 4.01 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.94 X 3.91 m |
|
| Office (Main) | 4.65 X 3.38 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W7324362
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type