Menu
2379 Central Park Drive 204, Oakville, ON L6H 0E3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,200
Leased Price:
$2,200
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/Oak Park |
Description
Beautifully maintained 1 Bedrm + Den Unit In Trendy Oak Park area of Oakville. Strip Hardwood Flooring throughout! Upgraded Kitchen with Granite Countertops, Stainless Steel Appliances! 613 Square feet plus a large private 107 Square Foot Balcony that overlooks a park! Open concept Den Can Be office dining room or extra bedroom. Ensuite Laundry. 1 Underground Parking and 1 Locker. Fantastic Amenities: Outdoor pool, Gym, concierge and more! Excellent location: Walking distance to Walmart, LCBO & more shops, Across from park. Near Schools. Minutes to Highways 403,407 and Qew. Public Transit To Oakville GO station. Tenant Pays Hydro/Internet/Cable.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Other (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Laundry (Flat) | 0 X 0 m | |
| Den (Flat) | 2.46 X 2.24 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.66 X 2.77 m |
|
| Kitchen (Flat) | 2.18 X 2.08 m |
|
| Dining Room (Flat) | 5.36 X 3.07 m |
|
| Living Room (Flat) | 5.36 X 3.07 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REALTY PLUS OAKVILLEMLS®#: W13063608
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type