Menu
#E - 43 Chester Street, Oakville, ON L6H 6J9



Login Required
Real estate boards require you to create an account to view sold listing.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Sold
List Price:
$574,900
Sold Price:
$700,000
Sold in Mar 2024
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 1 |
| Exterior | "Brick Front" |
| Property Tax | $2,494 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Sixth line/Chester st |
Description
A Lifestyle Aligned with Nature and Wellness. Spacious 1140 Sq. Ft. 2 Level Corner Unit Stacked Townhouse With Great Layout, 2 Balconies And Extra Large Rooftop Patio. 2 Great Bedrooms, 2 Full Bathrooms, Beautiful & Bright Open Concept Main Floor With Great Light Coming In From All Directions. Situated in a coveted location, this home caters to both nature enthusiasts and fitness aficionados, embodying the perfect fusion of convenience and lifestyle. The proximity to the picturesque Nipigon Trail, Lion's Valley Park and the River Oaks Community Centre is a testament to the residence's alignment with an active way of life. Located 10 min to Oakville GO station and the less than 4 km from Sheridan College.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Surface |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | South East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Other (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 2 (Second) | 3.14 X 2.84 m |
|
| Bedroom (Second) | 4.27 X 3.47 m |
|
| Dining Room (Main) | 7.56 X 4 m |
|
| Living Room (Main) | 7.56 X 4 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.44 X 2.13 m |
|
Broker: RE/MAX WEST REALTY INC.MLS®#: W8134768
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type