Menu
#414 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 4P9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,450
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 4 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St W and Neyagawa Blvd |
Description
Stunning Newly Built 1 bedroom and Den that can be designed as 2 bedroom. Brightly Lit with large windows and upgraded lighting throughout in this beautiful boutique building in the heart of Oakville! Close proximity to Transit, Shopping, Restaurants, Highways, Entertainment and Much More. Amenities which includes large Party Room, Fitness Centre, Concierge. Available for immediate occupancy! Must See!
Extras
S/S Fridge, Stove, Oven, B/I Dishwasher, B/I Microwave, Washer, Dryer. Tenant is Responsible for Utilities, Tenant Insurance & Key Deposit. Easy to show and ready for move-in.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 8.2 X 8.3 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 10 X 10 m |
|
| Dining Room (Flat) | 11.6 X 11.6 m |
|
| Kitchen (Flat) | 11.6 X 11.6 m |
|
| Living Room (Flat) | 10 X 9.1 m |
|
Broker: RE/MAX ULTIMATE REALTY INC.MLS®#: W7326706
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type