Menu
2375 East Gate Crescent, Oakville, ON L6H 6L1



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
3 bath
4parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,648,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 41.27 x 112.04 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $5,886 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | River Glen Blvd/Neyagava Blvd |
Description
Welcome To a Beautiful Detached House In River Oaks, Oakville. This Property Just Steps Away From All Sixteen Mile Creek Trails. It Features Four Spacious Bedrooms With Large Windows.Generous Size Master Bedroom Has Crown Molding Led Light, Walking Closet & 4pc Ensuite. Custom Made Kitchen Has Lots of Cabinets, Backsplash, S/S Appliances, Huge island With Built In Ice Bucket To Cool Your Drinks, Lots of Sitting Space Where You Can Dine & Entertain Your Friends, Lots Of Windows & Walk Out To The Green & Cosy Backyard. Main Level Has Pot Lights & Crown Molding. Great Layout Allows You To Enjoy First & The Second Level Of The House. Family Room Has A Gas Fireplace & Open Concept With a Kitchen. Hardwood Floors Thought The House. This Property Is Located Very Close To Many Plazas, Schools, Rotherglen Private Schoo,l Sixteen Mile Sport Complex, Beautiful Trails, Parks, Golf Course & all HWYs. Must see!!!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Second) | 2.8 X 1.4 m |
|
| Bathroom (Second) | 3.02 X 2.9 m |
|
| Powder Room (Main) | 1.82 X 1.4 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 5.09 X 4 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4 X 3.4 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.5 X 3.35 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.67 X 4.9 m |
|
| Kitchen (Main) | 6.6 X 3.35 m |
|
| Family Room (Main) | 5.15 X 3.4 m |
|
| Dining Room (Main) | 6.8 X 3.4 m |
|
| Living Room (Main) | 6.8 X 3.4 m |
|
Broker: ZOLO REALTYMLS®#: W7225668
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type