Menu
#BSMT - 64 Fernlea Crescent, Oakville, ON L6H 6B2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$1,900
Leased Price:
$1,900
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Lot Size | 39.44 x 111.74 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Finished"Separate Entrance" |
| Dir/Cross St | 6th Ln/Glenashton/Grand Ravine |
Description
Brand new renovated Legal Basement apartment with private laundry! Quiet Crescent in Fabulous River Oaks community! Brand new vinyl flooring throughout, pot lighting, egress windows. Like a brand new home. High speed internet and Cable TV included. Private side entrance. 1 parking on driveway. Tenant to pay 25% of utilities. Some use of backyard. Walk to Walmart/shopping, transit, quick access to highways 403/QEW & 407. Minutes to GO.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | None |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Basement) | 2.75 X 2.65 m |
|
| Primary Bedroom (Basement) | 3.25 X 2.7 m |
|
| Kitchen (Basement) | 3.2 X 1.8 m |
|
| Dining Room (Basement) | 2.6 X 2.2 m |
|
| Living Room (Basement) | 3.2 X 2.9 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REALTY PLUS OAKVILLEMLS®#: W8207190
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type