Menu
259 Gatwick Drive, Oakville, ON L6H 7K3



Login Required
Create an account or to view all Images.
5 bed
3 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$4,400
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 25.59 x 92.62 |
| Exterior | "Vinyl Siding" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Trafalgar/Glenashton |
Description
Discover refined living in this elegant 4+1 bedroom detached home on a quiet, established street in River Oaks. Designed for professionals and growing families, this property offers a functional 3-storey layout, including a dedicated 2nd-floor study area-ideal for working from home. The gourmet kitchen boasts granite counters and high-end S/S appliances, flowing seamlessly into the family room with a cozy gas fireplace. The fully finished basement provides additional recreation or guest space. Located in a prestigious school district and just a short drive to the Oakville GO Station and major highways (403/407/QEW). Professional landscaping and a double car garage complete this must-see rental.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Detached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 5 (Basement) | 3.56 X 3.25 m |
|
| Recreation (Basement) | 5.23 X 3.26 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 5.64 X 3.89 m |
|
| Study (Second) | 3.43 X 1 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 4.09 X 2.97 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.76 X 2.84 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.28 X 2.82 m |
|
| Breakfast (Ground) | 3.4 X 3.35 m |
|
| Kitchen (Ground) | 3.35 X 2.44 m |
|
| Dining Room (Ground) | 6.15 X 3.89 m |
|
| Living Room (Ground) | 6.15 X 3.89 m |
|
Broker: HOMELIFE LANDMARK REALTY INC.MLS®#: W13023070
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type