Menu
167 Gatwick Drive, Oakville, ON L6H 6T7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,329,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Semi-Detached |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 22.38 x 94.33 |
| Exterior | "Vinyl Siding" |
| Property Tax | $4,585 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Rougecrest/Gatwick |
Description
3+3 semi-detached spotless house with detached double car garage, located on a quiet street in uptown core in Oakville. hardwood and laminate through out, over 2000 sq feet, finished bsmnt,can be converted to 4th bdrm, House features central vac, eat-in kitchen with food waste disposal system, incl.all appliances, w/o to backyard.upper level private master bdr, with electrical fireplace,his and her w/i closets, bathroom with shower and jacuzzi bathtub. second level offers two bedrooms,spacious family room ,laundry room with cabinets and bathroom with bathtub.main level cozy living room with gas fireplace dining area, pot lights.
Extras
fridge, stove, dishwasher, microwave, range hood, washer, dryer, all ELF's, all window coverings, GDO, electrical fireplace, gas fireplace. roof 2011, garage door 2021, stove 2022.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Detached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Lower) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 5.3 X 4.61 m |
|
| Laundry (Second) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 3 (Second) | 3.81 X 2.65 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.18 X 2.59 m |
|
| Family Room (Second) | 5.18 X 4.11 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.63 X 2.32 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.66 X 3.2 m |
|
| Living Room (Main) | 4.11 X 3.81 m |
|
Broker: INTERNATIONAL REALTY FIRM, INC.MLS®#: W7021322
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type