Menu
#302 - 277 Gatwick Drive, Oakville, ON L6H 7K3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,000
Leased Price:
$3,100
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Level | 3 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/Trafalgar |
Description
Available Aug 1 - Sept 1 *Approx 1075 SqFt, SE Corner End Unit, Beautiful Open Concept Split 2 Bdrms on Both Side, 2 Full Washrms, 2 parking(1 Garage+1 Driveway), Oversize Cover 188 SqFt Terrace *9 Ft Ceiling,Laminate Flr, Spacious Well Maintained,Lots of Storage Space *Master Bdrm has 1X4 Piece Ensuite Washrm+Lrg Walk-In Closet *Sunny&Bright Unit*Upgraded Appliancesv *Direct Access to Ground Flr Garage thru Building Main Flr*NO Elevator in this Complex+Storage Locker is for Landlord Own Use,Not included in Rental*Excellent Prime Location,Near Transit Terminal,VIA Rail Station,Public Transit,Shopping,Grocery Store,Plaza,Restaurants,Parks,Trails,Schools,Hwy 403,Qew*No Pet,Non-Smokers,Non Vaper,AAA Tenant*Tenant Pay Rent+All Utilities(Heat,Hydro,Water)+Hot Water Heater Rental *Tenant To Provide Updated Credit Check Report With Score+Letter Of Employment+Rental Application+Noa+2 Recent Pay Stubs+Photo Id+Refundable Keys Deposit+Proof Of Tenant Insurance And Utilities Transfer On Closing.
Extras
Upgraded Appliances: Refrigerator, Stove, B/I Dishwasher, Microwave, Washer, Dryer, Window Covering, Central Air Conditioner, 2 Parking (1 Garage Parking + 1 Ground Floor Cover Parking #182). Upgraded Walk-In Closets with Closet OrganizerDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Furnace Room (Flat) | 0 X 0 m | |
| Laundry (Flat) | 0 X 0 m | |
| Foyer (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.65 X 3.04 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.23 X 2.74 m |
|
| Dining Room (Flat) | 5.97 X 4.51 m |
|
| Living Room (Flat) | 5.97 X 4.51 m |
|
Broker: RE/MAX REALTY SPECIALISTS INC.MLS®#: W6193084
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type