Menu
78 Gatwick Drive, Oakville, ON L6H 6V2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,499,900
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 26.62 x 96.87 |
| Exterior | "Aluminum Siding"Other |
| Property Tax | $4,950 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Gatwick Dr & Central Park |
Description
Welcome to your dream home in the highly sought-after Family Friendly Oak Park Community! This fully detached gem boasts a large covered front porch, perfect for lazy afternoons. Step inside to discover a fully updated chef's kitchen with high-quality fixtures, Caesarstone countertops, and a spacious center island - an entertainer's delight! The kitchen flows seamlessly into the expansive dining area and comfortable living room, ideal for gatherings. Upstairs, a family room and den await, offering space for movie nights or kids' play area. Two large bedrooms with updated flooring and ample closets provide cozy retreats, while the third-floor master suite boasts a luxurious ensuite and two walk-in closets. Outside, enjoy the fully fenced yard with a private backyard oasis, complete with a large patio. With a double car garage and proximity to parks and trails, this property has it all!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Detached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Utility Room (Basement) | 5.61 X 11.85 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 3.87 X 5.68 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 2.81 X 4.07 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 2.93 X 3.84 m |
|
| Laundry (Second) | 1.82 X 2.45 m |
|
| Family Room (Second) | 5.84 X 4.07 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.08 X 5.68 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.73 X 5.68 m |
|
| Living Room (Main) | 4.04 X 6.17 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W8083010
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type