Menu
2123 Grand Ravine Drive, Oakville, ON L6H 6B4



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
3 bath
4parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,395,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 38.98 x 111.69 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $5,842 |
| Basement | FullFinished |
| Dir/Cross St | Sixth Line AND River Oaks Boulevard East |
Description
PREMIUM LOCALE BACKING ONTO GREENSPACE! TURNKEY 3+1 BEDROOM FAMILY HOME IN SOUGHT-AFTER RIVER OAKS! FINISHED FROM TOP TO BOTTOM! This beautifully updated residence offers exceptional family living in a highly desirable neighbourhood close to top-rated schools, parks, extensive trail system, shopping, restaurants, community centre, and everyday amenities. The main level features a spacious living room with hardwood flooring, and a dining area with gas fireplace open to the gourmet kitchen complete with quartz countertops, marble tile backsplash, stainless steel appliances, and sliding door walkout to deck. The upper level has been newly renovated with engineered hardwood flooring, tall baseboards, and custom California Closets organizers. The primary bedroom boasts a walk-in closet, additional closet, and luxurious four-piece ensuite with a soaker tub. Two additional bedrooms and a spa-inspired five-piece main bathroom with double sinks provide plenty of space for family and guests alike. The professionally finished basement expands the living space with a large recreation room and fourth bedroom - ideal for overnight guests, teens, or a home office. Additional highlights include a freshly painted interior, California shutters throughout, new staircase handrail, convenient upper level laundry room, replaced furnace and central air conditioner (2016), updated windows (2016), and an exposed aggregate front walkway and porch. Enjoy spending time outdoors in the private backyard with no rear neighbours, featuring an oversized deck with custom pergola perfect for relaxing, dining, or entertaining, along with beautifully landscaped gardens. A truly move-in ready River Oaks family residence offering comfort, style, and exceptional everyday living!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Fireplace | 1 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Utility Room (Basement) | 1.27 X 2.26 m | |
| Bedroom 4 (Basement) | 3.63 X 3.89 m |
|
| Recreation (Basement) | 3 X 7.06 m |
|
| Laundry (Second) | 1.73 X 2.57 m |
|
| Bathroom (Second) | 2.34 X 3.43 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.19 X 3.43 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.2 X 3.96 m |
|
| Bathroom (Second) | 3.68 X 3.45 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 6.07 X 5.49 m |
|
| Bathroom (Main) | 2.03 X 0.94 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.02 X 3.1 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.02 X 4.14 m |
|
| Living Room (Main) | 5.18 X 5.28 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W13160054
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type