Menu
2175 Grand Ravine Drive, Oakville, ON L6H 6B2



Login Required
Real estate boards require you to create an account to view sold listing.
to see all the details .
4 bed
3 bath
4parking
sqft *
Sold
List Price:
$1,499,999
Sold Price:
$1,447,500
Sold in May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 113.73 x 45.49 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $7,036 |
| Basement | FullUnfinished |
| Dir/Cross St | Dundas St and Trafalgar Rd |
Description
Welcome to this exceptionally maintained family home on a quiet, family-friendly street in sought-after River Oaks, Oakville, backing onto a beautiful wooded trail system. Built by Laurier Homes, the popular "Argyle" model offers 2,630 sq. ft. of well-designed living space on a spacious corner lot surrounded by mature trees. Proudly owned and meticulously cared for by the original owner, this four-bedroom home features a jetted ensuite in the primary bedroom, generous principal rooms, and endless potential in the unfinished basement ready for your custom design. Enjoy summer living with an above-ground heated pool, full sun exposure, and a spacious surrounding deck perfect for entertaining. Ideally located close to parks, trails, transit, shopping, and everyday amenities, and within highly regarded school catchments including Post's Corners Public School, White Oaks Secondary School (South Campus), St. Andrew Catholic Elementary School, Holy Trinity Catholic Secondary School, and Sunningdale Public School (French Immersion). Move in today and enjoy everything this wonderful community has to offer! **INTERBOARD LISTING: CORNERSTONE ASSOCIATION OF REALTORS**
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Fireplace | 1 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | "Above Ground" |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Second) | 2.82 X 3.05 m |
|
| Bathroom (Second) | 2.82 X 1.91 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.35 X 2.59 m | |
| Bedroom 3 (Second) | 4.27 X 3.96 m | |
| Bedroom 2 (Second) | 4.27 X 3.96 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.33 X 5.79 m |
|
| Laundry (Main) | 2.21 X 1.83 m | |
| Dining Room (Main) | 3.35 X 4.11 m |
|
| Bathroom (Main) | 1.47 X 1.47 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.35 X 3.35 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.35 X 2.74 m |
|
| Living Room (Main) | 5.08 X 3.35 m |
|
| Family Room (Main) | 3.35 X 5.49 m |
|
Broker: CASORA REALTY INC.MLS®#: W13109704
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type