Menu
2373 Grand Ravine Drive, Oakville, ON L6H 6A8



Login Required
Real estate boards require you to create an account to view sold listing.
to see all the details .
3 bed
2 bath
3parking
sqft *
Sold
List Price:
$1,049,000
Sold Price:
$1,020,000
Sold in Dec 2023
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 3 |
| Lot Size | 39.44 x 118.31 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $4,929 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Glenashton & Grand Ravine |
Description
Welcome to the coveted Oakville River Oaks community, where modern living harmoniously coexists with serenity. Embraced by this sought-after locale, we introduce an exceptional raised 2-bedroom bungalow with an additional bedroom on the lower level, perfectly catering to families in need of proximity to schools. This unique residence backs directly onto St. Andrew Catholic Elem School and is a mere 9-min stroll from Post Corners PS. The living rm boasts ample natural light, courtesy of expansive windows, while the adjacent dining area creates an inviting space for memorable family dinners and intimate gatherings. Step outside to discover a backyard oasis, ideal for outdoor entertainment. W a spacious deck for alfresco dining, a tranquil sitting area for relaxation, and lush greenery that bestows a sense of serenity and ample playroom for children. This updated home is further enhanced with a durable metal roof and a heated driveway, ensuring year-round comfort and convenience.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Lower) | 3.4 X 3.68 m | |
| Bathroom (Lower) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Lower) | 3.23 X 2.67 m | |
| Recreation (Lower) | 2.84 X 7.9 m | |
| Family Room (Lower) | 4.01 X 2.76 m | |
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Main) | 3.3 X 2.77 m | |
| Primary Bedroom (Main) | 3.48 X 3.02 m | |
| Living Room (Main) | 3.02 X 4.32 m | |
| Dining Room (Main) | 3.43 X 2.79 m | |
| Kitchen (Main) | 3.25 X 4.65 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W6801250
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type