Menu
35 Hays Boulevard 13, Oakville, ON L6H 0J1



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,675
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/ Sixth Line |
Description
This beautifully laid-out, single-level condo townhouse offers a spacious and comfortable living experience. Featuring 2 bedrooms and 2 full bathrooms equipped with both a tub & a standing shower with glass door, this home is designed for both convenience and style. The open-concept kitchen flows seamlessly into a generous living area, ideal for both entertaining and everyday living. Enjoy the luxury of an ensuite laundry and a private balcony. Breathtaking views of the surrounding open space and tranquil pond, visible from both bedrooms. Water is included in the rent, making it even more appealing. The property is located in a highly desirable area with easy access to public transit along Dundas Street, as well as a wide range of nearby amenities including Walmart, banks, restaurants, and shops. This is an ideal home for an A+ tenant seeking both comfort and a prime location.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 2 (Main) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE IGNITE REALTYMLS®#: W13027118
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type