Menu
241 Lexington Road, Oakville, ON L6H 6L5



Login Required
Create an account or to view all Images.
5 bed
4 bath
5parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,694,900
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 5 |
| Lot Size | 38.71 x 108.6 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $6,185 |
| Basement | FinishedFull |
| Dir/Cross St | Dundas / Harman Gate |
Description
Stunning "Carriage style" 3+2 bedroom detached home on a highly desirable street in one of Oakville's most sought after communities of River Oaks! This beautifully maintained and updated home offers exceptional space, functionality, and flexibility with a highly desirable layout featuring 3 oversized upper bedrooms (larger than those found in many 4-bedroom homes) plus 2 large lower level bedrooms and 4 bathrooms. Gleaming hardwood floors, crown moulding, California shutters and 9' smooth ceilings throughout, this home showcases quality finishes and pride of ownership. Main floor offers spacious Dining room, versatile living/office space, a welcoming Family room with gas fireplace. The recently updated Kitchen features modern white cabinetry, large center island, BI appliances, granite countertops, stone backsplash, pantry w/pull-outs, ample storage, making it perfect for everyday living and entertaining. The spacious primary retreat offers double door entry and a recently renovated 5-piece ensuite complete with quartz countertops, double sinks, standalone tub, and glass shower enclosure. 2 other large bedrooms share a professionally renovated 4 piece bath. Professionally finished basement offers incredible versatility with 2 additional bedrooms, a 3-piece bathroom, spacious rec room with stone accent wall and built-in cabinetry-ideal for extended family, guests, office space, gym, or hobby rooms. Offering rare 5 bedroom functionality, 4 bathrooms, and parking for 5 vehicles, this home delivers exceptional value in a sought-after location. Additional updates include: 2 Upper Bathrooms Renovated (2021) Roof (2013), Furnace (2017), A/C (2018), New Gate (2020), Washer & Dryer (2021) KitchenAid electric cooktop (2021), and LG oven (2025). Ideal for growing families, work-from-home professionals, or multigenerational living. A rare blend of generous room sizes, modern upgrades, and flexible living space, this is one you don't want to miss!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Detached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Fireplace | 1 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Laundry (Basement) | 2.5 X 2.41 m |
|
| Recreation (Basement) | 5.2 X 4.84 m |
|
| Bedroom 5 (Basement) | 4.01 X 2.53 m |
|
| Bedroom 4 (Basement) | 4.9 X 4.6 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.7 X 2.8 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.6 X 3.01 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.5 X 4.35 m |
|
| Breakfast (Main) | 4.29 X 2.5 m |
|
| Kitchen (Main) | 5.9 X 3.7 m |
|
| Family Room (Main) | 4.3 X 3.4 m |
|
| Office (Main) | 3.12 X 2.8 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.32 X 3.11 m |
|
Broker: RIGHT AT HOME REALTYMLS®#: W13116222
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type