Menu
210 Littlewood Drive, Oakville, ON L6H 6T6



Login Required
Create an account or to view all Images.
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,077,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Link |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 24.48 x 93.18 |
| Exterior | "Vinyl Siding" |
| Property Tax | $4,390 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Trafalgar and Glenashton |
Description
LOCATION! LOCATION! LOCATION! Welcome to this 3-bedroom, 2.5 bathroom home-perfect for first-time home buyers or those looking to downsize without compromising on comfort. Thoughtfully designed with a functional layout, including a finished basement, this home offers cozy living spaces that are easy to maintain and ideal for everyday living. The bright kitchen and inviting living area create a warm, welcoming atmosphere. Enjoy your morning coffee or unwind in the evening on the lovely front porch, adding to the home's curb appeal and charm. The property also features a private yard and a detached garage with parking for two vehicles and room for storage. Situated in a family-friendly neighbourhood, walking distance to top schools, parks, trails and shopping, this home offers convenience and community in one desirable package. This is a fantastic opportunity to own a well maintained, well-located home-don't miss out!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Detached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Fireplace | 1 |
| Heating Source | Electric |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Basement) | 5.16 X 5.766 m |
|
| Bathroom (In Between) | 1.4 X 1.854 m |
|
| Bathroom (Second) | 2.36 X 1.473 m |
|
| Bathroom (Second) | 1.47 X 2.413 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 2.95 X 2.54 m | |
| Bedroom 2 (Second) | 2.41 X 2.87 m | |
| Primary Bedroom (Second) | 3.99 X 4.242 m |
|
| Kitchen (Ground) | 2.92 X 5.766 m |
|
| Family Room (Ground) | 5.13 X 3.581 m |
|
Broker: Century 21 Miller Real Estate Ltd.MLS®#: W13149632
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type