Menu
2454 Longridge Crescent, Oakville, ON L6H 6N8



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
4 bath
6parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,699,900
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 6 |
| Lot Size | 44.39 x 117.34 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $7,003 |
| Basement | FullFinished |
| Dir/Cross St | Heath and Longridge |
Description
Over 3900 square feet of exquisitely designed living space with a true model-home feel, this four-bedroom River Oaks home showcases elevated finishes and stunning upgrades that extend from its refined interior to the beautifully designed backyard retreat. A grand double-door entrance opens to an impressive foyer with open-to-above ceilings. Hardwood flooring runs throughout the main level, complemented by crown moulding, pot lights, and a hardwood staircase with wrought iron spindles. Arched windows with transoms and impressive ceiling height define the formal living room, finished with California shutters. A tray ceiling enhances the formal dining space, while the family room is anchored by a gas fireplace. The upgraded kitchen features white custom cabinetry, quartz countertops, a full slab backsplash, stainless steel appliances, and a generous island with breakfast bar seating. A bright eat-in area with sliding doors connects seamlessly to the rear yard. Upstairs, a spacious hallway leads to a generously sized primary retreat with ample closet space and a well-appointed five-piece ensuite. A second bedroom offers five-piece ensuite privilege, and two additional well-proportioned bedrooms provide flexibility for family, guests, or office space. The fully finished lower level adds valuable living space with a recreation area and built-in bar. Pot lighting and crown moulding enhance the ceiling detail, while a three-piece bathroom and multiple storage areas add everyday functionality. The backyard is designed for entertaining, featuring an expansive exposed aggregate patio, and custom cedar cabana bar, all surrounded by mature hedging for privacy. Located in the heart of River Oaks, close to top-rated schools, Oakville Hospital, parks, trails at 16-mile creek, shopping, and commuter routes, this home delivers elevated living in one of Oakville's most established neighbourhoods.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Fireplace | 2 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Second) | 3.94 X 2.92 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5 X 5.64 m | |
| Bathroom (Second) | 2.39 X 2.36 m |
|
| Bedroom (Second) | 3.35 X 3.81 m | |
| Other (Second) | 6.93 X 2.18 m | |
| Bedroom (Second) | 3.58 X 4.27 m | |
| Bedroom (Second) | 3 X 3.86 m | |
| Other (Second) | 2.95 X 1.3 m |
|
| Family Room (Main) | 5.11 X 4.24 m | |
| Dining Room (Main) | 3.35 X 3.12 m | |
| Foyer (Main) | 2.54 X 2.03 m | |
| Other (Main) | 2.24 X 3.02 m | |
| Bathroom (Main) | 1.4 X 1.45 m |
|
| Laundry (Main) | 1.68 X 3.3 m | |
| Kitchen (Main) | 4.47 X 3.02 m | |
| Other (Main) | 5.84 X 5.56 m | |
| Other (Main) | 6.12 X 2.29 m | |
| Living Room (Main) | 6.25 X 3.99 m | |
| Bathroom (Lower) | 3.05 X 1.63 m |
|
| Other (Lower) | 4.6 X 2.03 m | |
| Other (Lower) | 2.44 X 1.45 m | |
| Recreation (Lower) | 17.42 X 5.33 m | |
| Other (Lower) | 1.68 X 3.25 m | |
| Utility Room (Lower) | 1.98 X 1.96 m |
Broker: RE/MAX Escarpment Realty Inc., BrokerageMLS®#: W12925374
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type