Menu
182 Mayla Drive, Oakville, ON L6H 3T4



Login Required
Real estate boards require you to create an account to view sold listing.
to see all the details .
5 bed
5 bath
4parking
sqft *
Sold
List Price:
$1,799,990
Sold Price:
$1,975,000
Sold in Apr 2024
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 49.34 x 111.89 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $6,988 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | River Oaks & Munn's |
Description
Stunning Newly Renovated 3,030 Sqft (Above Ground) Luxury Home In the Heart Of Oakville! Located On A Gorgeous Tree-Lined Quiet Street At The Most Desirable River Oaks Neighborhood, This Spacious Sun Filled 4 Bed/5 Bath Double Garage Luxury Home Offers The Perfect Blend Of Luxury & Comfort. Main Floor Features Large Family Room, Bright & Spacious Living Room & Dinning Room, Well-Appointed Office And Open Concept Modern Kitchen W/Extended Cabinets, Granite Counter Top & Modern S/S Appliances. Equipped with 4 spacious & cozy Bedrooms, THREE FULLY RENOVATED BRAND NEW Bathrooms & A Serene Family Sitting Area, The Second Floor Ensures Both Privacy And Luxury. Large Windows W/California Shutters. Hardwood Floor Throughout. Fully Finished Basement W/Bedroom & Bathroom. Gorgeously Landscaped Backyard W/ Captivating Saltwater Heated Swimming Pool. Prestigious White Oaks S.S. (W/IB Program) & Sunningdale P.S. School Zone. $$$ Spent On Renovations & Upgrades.
Extras
Roof (2022 W/Leaf guard Gutters), Windows (2018/2021), Main door (2020), Garage Door (2020), Washer/Dryer (2023), Fridge (2022), Dishwasher (2019), Hot Water Tank (Bought out - NO Monthly Rental Cost)Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | Inground |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 5 (Basement) | 3.23 X 2.97 m |
|
| Recreation (Basement) | 9.75 X 6.1 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.78 X 2.74 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.66 X 3.35 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.17 X 3.45 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 6.86 X 3.66 m |
|
| Kitchen (Main) | 6.78 X 3.56 m |
|
| Family Room (Main) | 5.18 X 3.58 m |
|
| Office (Main) | 3.76 X 3.05 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.32 X 3.38 m |
|
| Living Room (Main) | 5.44 X 3.38 m |
|
Broker: MASTER`S TRUST REALTY INC.MLS®#: W8188184
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type