Menu
#37 - 2272 Mowat Avenue, Oakville, ON L6H 5L8



Login Required
Real estate boards require you to create an account to view sold listing.
to see all the details .
3 bed
2 bath
2parking
sqft *
Sold
List Price:
$809,000
Sold Price:
$790,000
Sold in Jan 2024
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Townhouse |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Level | 1 |
| Exterior | Brick"Vinyl Siding" |
| Property Tax | $2,942 |
| Basement | FullFinished |
| Dir/Cross St | Neyagawa and River Oaks |
Description
Fabulous River Oaks opportunity in a sought after well managed family oriented complex. Your backyard neighbour to this spacious 3 bedroom home is an extensive enchanting trail that leads to the picturesque 16 Mile Creek. This townhome offers a ground-level family room with a cozy wood-burning fireplace and a walk-out to a quiet patio area. The second floor boasts a sunlit bay window for morning coffee in your eat in kitchen and walk out from your dining room to a private deck for after dinner relaxation. The third floor offers the privacy of 3 bedrooms. Conveniently located near schools, shopping centers, and transportation.
Extras
Well maintained complex. Furnace & CAC (2016)Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Family Room (Ground) | 3.94 X 2.92 m |
|
| Bedroom 3 (Third) | 3.41 X 2.92 m | |
| Bedroom 2 (Third) | 3.59 X 2.83 m | |
| Primary Bedroom (Third) | 5.12 X 3.21 m | |
| Kitchen (Second) | 5.12 X 3.05 m |
|
| Dining Room (Second) | 5.8 X 4.8 m |
|
| Living Room (Second) | 5.8 X 4.8 m |
|
Broker: RE/MAX ABOUTOWNE REALTY CORP.MLS®#: W7325250
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type