Menu
2222 Munn's Avenue, Oakville, ON L6H 3M8



Login Required
Create an account or to view all Images.
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$999,000
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Semi-Detached |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 29.53 x 103.12 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $4,924 |
| Basement | FinishedFull |
| Dir/Cross St | Sixth Line & River Oaks Blvd |
Description
Meticulously maintained semi-detached home in desirable River Oaks. Interior features a beautifully upgraded kitchen with dark granite countertops, slate flooring, crisp white cabinetry, and stone wall accents. Refinished hardwood floors on the main level. Bright and spacious living/dining room combination. Eat-in kitchen with sliding doors and a walk-out.3 generously sized bedrooms, including a large primary bedroom with a sitting area. 2 full bathrooms and 1 powder room. Fully finished basement with additional bedroom/storage room, 4-piece bathroom, and laundry. Additional upgrades include oak baseboards on the main floor, a French door, updated lighting, and mirrored closet doors. Exterior features a fully fenced backyard with a deck, patio, flagstone walkway, and perennial garden.Offers the luxury of being within walking distance to all amenities, shopping, parks, Sixteen Mile Sports Complex, River Oaks Community Centre, scenic nature trails, and top-rated schools. Embrace urban living while enjoying peaceful walks along Munn's Creek. Shows well. Turnkey property.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Other (Basement) | 3.05 X 2.41 m |
|
| Recreation (Basement) | 6.4 X 3.05 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.66 X 2.01 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.75 X 3.05 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 6.1 X 4.15 m |
|
| Foyer (Ground) | 4.57 X 1 m |
|
| Kitchen (Ground) | 4.25 X 3.54 m |
|
| Living Room (Ground) | 7.35 X 2.62 m |
|
Broker: FIRST CLASS REALTY INC.MLS®#: W12956562
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type